Skąd pochodzą nazwy ptaków?

Jastrząb gołębiarz, występujący także pod inną nazwą jastrzębia zwyczajnego, to duży ptak drapieżny, który wywodzi się z rodziny jastrzębiowatych. Miejscem, które wybrał sobie ten gatunek ptaka do zamieszkiwania, jest przede wszystkim strefa lasu iglastego występująca na północnej półkuli globu ziemskiego.

Jastrzębia gołębiarza zobaczyć można zatem w Europie, Azji, Ameryce Północnej oraz północnych częściach Afryki. Jastrząb gołębiarz zaliczany jest raczej do ptaków będących gatunkiem osiadłym. Koczowanie gatunku zauważyć można tylko poza okresem lęgowym, kiedy to ptaki żyjące w chłodniejszych rejonach Ameryki Północnej i Azji udają się w stronę obszarów, które wyróżniają się odrobinkę łagodniejszym klimatem.

Ptaki pochodzenie

W Polsce jastrząb gołębiarz żyje bardzo nielicznie, a przychodząca zima jest dla niego powodem do dalekich wojaży, podczas których zamierza poszukać dostatecznie łagodnego klimatu. Wierzchnia strona ciała dorosłych osobników jastrzębia gołębiarza jest szaro popielata. Inny jest z kolei spód, którego jasny popiel przeplata się dodatkowo z poprzecznymi, falistymi prążkami. Stanowi to niezwykle charakterystyczną cechę wyglądu zewnętrznego  jastrzębia gołębiarza. Czytaj dalej Skąd pochodzą nazwy ptaków?